דברי ברכה למשתתפי הכנס

עמיתים יקרים, עובדי פנימיות, קובעי מדיניות, חוקרים ואנשי החברה האזרחית התומכים בילדים ובני נוער הזקוקים לחינוך חוץ-ביתי, חברות וחברים יקרים,
ברצוני לברך את כל המשתתפים בכנס העולמי ה -34 של FICE  המתקיים הפעם בתל אביב, ישראל. הקבוצה המארגנת את הכנס כוללת את, חברי הסניף הישראלי של FICE, עם הפורום הציבורי לכפרי נוער ופנימיות, והקריה האקדמית אונו, בשיתוף עם משרד החינוך, המנהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועלית הנוער והאגף החוץ-ביתי במשרד הרווחה והשירותים החברתיים וקבוצה גדולה של עמותות וארגונים ישראליים, הפעילים בתחום החינוך והטיפול בילדים ובני נוער הזקוקים לחינוך וטיפול חוץ-ביתי ופנימייתי. אנו שמחים על ההזדמנות לקבל את פניכם בברכה חמה ולאחל לכם כנס מרתק, מועיל ומעשיר. קיומו של הכנס FICE בישראל היה חלומם של חברים רבים ויוזמתם של יואב אפלבוים מנהל מוסד אהבה ועבדכם הנאמן. אנשי מקצוע רבים וטובים מסוכנויות ממשלתיות, ארגוני החברה האזרחית ומהאקדמיה, ביחד עם מנהלים ועובדי כפרי הנוער והפנימיות בישראל, התאגדו יחדיו והשקיעו מחשבה רבה ומאמצים מרובים, כדי להביא חלום זה לידי התגשמות במציאות. בנוסף לנציגות נכבדה של כפרי הנוער והפנימיות החינוכיות באחריות משרד החינוך, יש בכנס ייצוג משמעותי לפנימיות באחריות משרד הרווחה והשירותים החברתיים וכן משתתפים רבים מסניפי FICE ברחבי העולם, וכן משתתפים רבים אחרים שנושא ילדים ובני נוער בפנימיות קרוב לליבם והם באו על מנת ללמוד, להחליף דעות ולהציג את פעילותם המקצועית בארצותיהם. מגוון רחב מאד של נושאים ופרויקטים יוצגו במושבים השונים של הקונגרס, ואני מצפה לחילופי ידע הדדיים עשירים ומוצלחים לטובת כולנו. המכנה המשותף לכל משתתפי הכנס הוא התמודדות עם האתגרים של תחום החינוך והטיפול בילדים ובני נוער בסיכון הזקוקים לפנימייה, למשפחת אומנה, למשפחתון או לתכניות סמי-פנימיתיות במסגרת הקהילה.
הנושא שנבחר לכנס ה-34 של FICE רלוונטי לחברות רבות בעולם, כולל ישראל, ההולכות והופכות לרב-תרבותיות יותר ויותר. "אתגרים בחינוך ובטיפול בילדים, בבני נוער ובצעירים בחברות רב-תרבותיות". באתר תמצאו עדכונים שוטפים על תכניות הכנס והפעילויות השונות שתהיינה בו. שמענו בסיפוק  כי המדינות החברות באיחוד האירופי בחרו "ילדים ללא עורף משפחתי" כנושא מרכזי בתחום הטיפול בזכויות הילד לשנת 2019. זה בהחלט יהיה אחד ההיבטים של הדיונים שלנו במהלך הכנס. נושאים אחרים יהיו האתגרים החינוכיים והטיפוליים במסגרות חוץ-ביתיות רב-תרבותיות, אתגרים חינוכיים ולמידה של ילדים ומתבגרים בפנימיות, שירותים ומסגרות תמיכה בבוגרי פנימיות במעבר לבגרות ונושאים רבים וחשובים נוספים. את התכנית גיבשה הוועדה המדעית של הכנס בראשותה של פרופ' שלהבת עטר-שוורץ מהאוניברסיטה העברית בירושלים.
במסגרת הכנס יוענק פרס FICE לצוות פנימייתי מצטיין מבין סניפי FICE בעולם. ועדת הפרס בראשותו של יואב אפלבוים, וחברי הוועדה ליה מרון, ד"ר אלכס שניידר וירון בראון גיבשה את הנהלים ותפרסם לקראת מועד הכנס את שמו של הזוכה בפרס.
אני מצפה לראות את כולכם בקמפוס של הקריה האקדמית אונו בקרית אונו באוקטובר 2019.
בשם הועדה המארגנת,

 


פרופ' עמנואל גרופר, יו"ר הכנס
נשיא FICE הבינלאומי ופרופסור לחינוך בקריה האקדמית אונו