ראשון תגליות

ביום ראשון ה-5 ביולי 2015 אנו מציעים מגוון של סיורים לימודיים וסיורי חוויה. כל סיור מחייב מספר מינימלי של משתתפים על מנת לוודא שאכן יתקיים. כל הסיורים יצאו מבית המלון רמדה בירושלים וישובו לשם. האפשרויות המוצעות להלן זמינות בטופס ההרשמה. אחרי 15 ביוני 2015 רישום לסיורים יהיה רק על בסיס מקום פנוי. המחירים ינועו בין 45$ ל-100$ תלוי בתכנית הסיור. כל הסיורים יהיו בשפה האנגלית {אלא אם כן יצוין אחרת}

הטיולים מותנים במינימום של 15 משתתפים בכל טיול.

המחירים המצוינים מטה כוללים מע"מ.

1.    יד ושם – סיור ומחקר ביד ושם בצורה שטרם התנסיתם בה. אל תוותרו על האפשרות הנדירה לבלות יום מותאם לכם ולגלות את כל האוצרות שיש למקום להציע כמוזיאון השואה הגדול בעולם וכמקור למסמכים של טרום שואה. הארכיון הגדול שלהם משמש בית לאוספים הרחבים ביותר שיש כיום בעולם – רשומות, עדויות, צילומים, מאגר שמות של נספים, סיפריה ובה כותרים ב- 54 שפות וכן מרכז מדיה ובו סרטים מקוריים סביב נושא השואה.
אתם מוזמנים לביקור ייחודי שיותאם לבקשות שלכם. תוכלו לבלות את היום כולו במחקר אישי ותוכלו להצטרף לביקור מונחה במוזיאון ו/או אתרים נוספים ביד ושם. תוכלו לפגוש את מומחי יד ושם שיציגו את האוספים מ"אחורי הקלעים", אלו שעדיין לא נחשפו לציבור הרחב.
הסיור כולל ארוחה ארוזה. גם דוברי עברית יוכלו ליהנות מהסיור.

מחיר: 168 ש"ח

2.    הארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי והספרייה הלאומית {שניהם בגבעת רם בירושלים}. הארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי כולל אוסף מדהים מקהילות מרחבי העולם. זוהי ההזדמנות שלכם לעיין בחומרים. אתם תוכלו לבקש חומרים עבור אזור המחקר שלכם (דורש פניה מוקדמת עד ה-15 באפריל) וצוות הארכיון יעשה כל מאמץ שהחומרים המבוקשים יעמדו לרשותכם בעת הביקור. מאחר והמקום צר מלהכיל כמות גדולה של אנשים, הסיור מוגבל ל-15 איש.
חציו השני של היום יהיה בספריה הלאומית הסמוכה. בספריה אוספים ייחודיים הכוללים ארכיונים אישיים ומשפחתיים. 
הסיור כולל ארוחה ארוזה ממנה תוכלו ליהנות על הדשאים הרחבים של הקמפוס.

מחיר: 168 ש"ח

3.    הארכיון הציוני המרכזי ומוזיאון חצר הישוב הישן - בארכיון הציוני המרכזי מקורות רבים הקשורים בישראל, החל מחלום הרצל דרך התהליכים להקמת המדינה. צוות הארכיון יציג לפניכם את ההיצע ואת תהליכי הדיגיטציה. חלק גדול מן החומרים עוברים רק עתה תהליך דיגיטציה. אם תהיה לכם בקשה ספציפית הם ינסו לסייע. בקשות רצוי שתגענה עד ה-1 באפריל 2015. לאחר הפסקת צהריים קצרה ימשיך הסיור לחצר הישוב הישן בעיר העתיקה שם תחוו את חוויות המגורים בירושלים של המאות ה-19 וה-20 עד גירוש הישוב ב-1948. 
הסיור כולל ארוחה ארוזה.

מחיר: 260 ש"ח

4.    מוזיאון לוחמי הגטאות בקבוץ לוחמי הגטאות ומחנה המעפילים בעתלית - התחנה הראשונה לאחר הנסיעה צפונה תהיה במוזיאון השואה היחיד מסוגו שהוקם בידי הניצולים עצמם. מאז הקמתו ב-1949 המוזיאון מספר את סיפור השואה ומדגיש את הגבורה, את ניצחון הרוח ואת יכולתם המופלאה של הניצולים למרוד ולהקים בית לתפארת במדינה עליה חלמו.
ארוחה ארוזה תינתן למשתפים ומובטח להם פיקניק חביב במיוחד שלאחריו יבקרו במוזיאון ההעפלה ומחנה המעצר עתלית. המוזיאון מספר את מסעם של הניצולים מאירופה והגעתם ארצה דרך התלאות של מחנות קפריסין. המוזיאון מעניק למבקריו אפשרות לצאת למסע בזמן.

מחיר: 440 ש"ח

5.    העיר העתיקה של ירושלים בתוך החומות שנבנתה במאה ה-16 בתקופה העות'מאנית ורבעיה: הארמני, הנוצרי,היהודי והמוסלמי - הקסם המיוחד של ירושלים בא לידי ביטוי בשווקים הצבעוניים ובסמטאות הצרות, ובהיסטוריה הגועשת בה נושקים זה לזה מלחמה ושלום, אהבה ושנאה, הרס ובינוי. בירושלים ישנם חלקים החשובים לכל הדתות, ובהם אזורים ארכיאולוגיים, מוזיאונים ושלל מראות, קולות וריחות שהם כה ייחודיים לעיר הזו. יום זה מבטיח להיות בלתי נשכח. 
זהו סיור שיש בו הליכה לא מעטה חלקה על מדרכות בלתי מרוצפות. הסיור כולל ארוחה ארוזה.

מחיר: 300 ש"ח

6.    ירושלים החדשה - כעיר הבירה של ישראל תמצאו כאן את כל משרדי הממשלה, את הכנסת ואת בית המשפט העליון, זוהי עיר מפותחת תרבותית ובה מוזיאונים, גלריות ופארקים. לכל שכונה ניחוח והיסטוריה שונים. הסיור יכלול סקירה כללית עם ביקור בכמה אתרים מיוחדים כגון גבעת התחמושת והר הרצל, ואלה יובילו להבנה מהי ירושלים שהיא לבה של ישראל. הסיור כולל ארוחה ארוזה.

מחיר: 300 ש"ח

7.    לטרון ומיני ישראל- במרחק נסיעה קצר מירושלים נגיע ללטרון בה יש מספר אתרים מעניינים. הראשון הוא מוזיאון חטיבת השריון, מנזר השתקנים על כרמיו והמרכז למחקרי נדידת ציפורים .  לא רחוק משם פארק קנדה שם תוכלו ליהנות מארוחה ארוזה. לפני החזרה לירושלים נבקר במיני ישראל - פארק ובו מספר רב של מודלים מדוייקים של בניינים ואתרים בישראל. 

מחיר: 360 ש"ח

8.    קיסריה, זיכרון יעקב ועין הוד - קיסריה נבנתה על ידי הורדוס הגדול בין השנים 25-13 לפנה"ס כעיר נמל ששימשה גם מרכז פקידותי לאימפריה הרומית ואחריה לזו הביזנטית, המוסלמית והמנדטורית. זיכרון יעקב, היא מושבה ציורית {מעין ישוב קואופרטיבי} שנבנה על רכס הכרמל. רחובותיה מרוצפות באבן והיא ידועה ביקביה ביניהם יקבי הברון אדמונד רוטשילד. שני בנינים מקוריים שייכים לתקופת מחתרת ניל"י ולמוזיאון העלייה. נבקר ברמת הנדיב אשר בצל גניה היפים נמצא את קבריהם של בני משפחת רוטשילד. נמשיך לעין הוד,  אחת הנקודות הציוריות  ביותר בישראל. עין הוד ידועה כמושבת אמנים הנטועה בלב היער ומביטה לים. בצהרים נהנה מהארוחה הארוזה שקיבלנו ומי שירצה יוכל לטעום ממטעמי המקום.

מחיר: 440 ש"ח

9.    מוזיאון הפלמ"ח וסיור רגלי בתל אביב -  לתל אביב יש הרבה מה להציע מבחינה תרבותית. זוהי העיר "ללא הפסקה". אנו ננסה לתת לכם טעימה קטנה במסגרתה נבקר במוזיאון הפלמ"ח שהיה כח המחץ של ההגנה (אחת מהמחתרות שהיו כאן לפני הקמת המדינה) ונכיר את הסיפורים של הקבוצות והיחידים שהיו חלק מן הארגון ואת המורשת שלהם. לאחר פיקניק קצר עם הארוחה הארוזה שקיבלנו נמשיך לסייר בשכונות הצבעוניות כגון רוטשילד, שיינקין, נווה צדק ועוד.  

מחיר: 320 ש"ח

10.    מכון וויצמן למחקר, מוזיאון העלייה בראשון לציון, מוזיאון יהדות בבל - מכון ויצמן הוא מכון מחקר בעל שם עולמי הנמצא ברחובות. מרכז המבקרים לוינסון מציע טעימות מפלאי המכון. בין היתר נבקר במשכנו של הנשיא הראשון חיים ויצמן הנמצא בקמפוס, נבקר בגן קלור, נצפה בחידושים מדעיים ורפואיים שיצאו מבית המדרש של המכון. פרופ' עדה יונת מהמכון היא כלת פרס נובל בכימיה. מוזיאון העלייה בראשון לציון שיחזר כמה סצנות נוסטלגיות מחיי הותיקים במוזיאון פתוח שבתיו הם חלק מן המושבה הישנה. המוזיאון מספר את ביקורם של החלוצים המודרניים בארץ ישראל, ומציג אוסף אתנוגראפי מרשים וכן אוסף יודאיקה, אוסף ארכיוני, ספרים וכתבים. את הארוחה הארוזה נאכל תוך כדי סיור.

מחיר: 420 ש"ח

11.    מוזיאון ארץ ישראל ויפו - מוזיאון ארץ ישראל מחולק לקטגוריות שונות ולכל אחת מהן בנין משלה: אתנוגרפיה ופולקלור, ביתן הזכוכית, קרמיקה, מטבעות נחושתן {שימוש בנחושת), מוזיאון אלכסנדר להתפתחות הדואר ועוד. זוהי דרך נפלאה להכיר את הארץ. לאחר הפסקה קצרה בה נאכל את הארוחה הארוזה, נבלה זמן ביפו, אחת הערים העתיקות ביותר לחופי הים התיכון. הסיפורים של יפו מוצגים למבקר בלב ככר קדומים ביפו העתיקה שהוא אתר ארכיאולוגי. האזור הישן שופץ והתמלא בגלריות וחנויות עם מבט קסום למים.

מחיר: 360 ש"ח

12.    "חפירה ביום" – חפירות ארכאולוגיות מתבצעות כעת בתל מרשה באזור בית גוברין, ביתו הקדום של המלך הורדוס. מנהרות ומבוכים תת קרקעיים העשויים בידי אדם והחדרים עוברים תהליך ניקוי ומאמתים שפעם היה כאן מבנה תעשייתי מורכב עוד מהתקופה ההלניסטית. ממצאים של תעשיית שמן זית, ממצאים המעידים על תעשיית אריגה, מקווי מים ומרחצאות מעידים על רמה גבוהה של חיי תרבות. האתר  מציע התנסות מעשית למי שחפץ בכך בזמן קצוב. זוהי הזדמנות מיוחדת לקחת חלק בגילויי חלקיה של הארץ העברית. הסיור כולל ארוחה ארוזה.

מחיר: 400 ש"ח

13.    מצדה ואזור ים המלח - ים המלח הוא הנקודה הנמוכה ביותר על גבי כדור הארץ. ציפה בים המלח היא חוויה שלעולם לא תשכחו. באזור נוכל לבקר במערות קומראן שם נמצאו אלפי פיסות ממגילות הגנוזות של התנ"ך ושל הספרים החיצוניים. כמו כן נמצאו במערות אלה עבודות בחוק עברי, תפילות, כתבים קדושים ומזוזות. בעין גדי נוכל לראות בית כנסת עתיק, ולאחר פיקניק קצר עם הארוחה הארוזה נבקר במצודה עתיקה שנבנתה על ידי המלך הורדוס אשר מביטה על כל מישור ים המלח. על המצדה נחזה במערכת הביצורים הרומאית ונספר את הפרק האחרון בסיפורם הטראגי של המתקוממים היהודים מול הרומאים. המתקוממים שהפכו לסמל החופש מול השעבוד.

מחיר: 480 ש"ח