דבר היו"ר

חברים יקרים,

עם כניסתי לתפקיד החדש כיו"ר החברה הישראלית לחקר הכבד ברצוני לאחל לכם בשמי ובשם חברי הועד שנה אזרחית טובה ושנה מדעית יצירתית, פוריה ומרתקת.

הרבה אתגרים עומדים לפנינו בפתחה של שנה זו והשנים הבאות.

בכוונתי להמשיך במשימה שבה החלו קודמי ולמנף קידום מחקר קליני ובסיסי תוך עידוד חוקרים צעירים ליזום, לבצע ולהשתתף במחקר. חלוקת מענקים להצעות מחקר מתאימות תהיה אחד מאמצעים לעידוד החוקרים. בנוסף, ננסה להעשיר את אתר החברה ולהיות יצירתיים על מנת שאתר זה ישמש ככלי חשוב להעברת תכנים, דעות, מידע מדעי וכאמצעי תקשורת מהיר ויעיל.  אנסה להמשיך ולמסד את שיתופי הפעולה המבורכים שהושגו בין כל המרכזים לגבי נתונים של Real World Experience בטיפול ב HCV , שיתוף פעולה שאינו מובן מאליו ושם את ישראל "על המפה" באופן מרשים. הנני מקווה ששיתוף פעולה זה יימשך, יתרחב ויכלול את מרפאות הקהילה.

שיתוף הפעולה בין המרכזים השונים כולל את המרכזים בקהילה וחשוב מעין כמוהו להשגת מטרות אסטרטגיות ברמה הלאומית. אחת ממשימות אלה היא להשלים את תהליך הרשם ( registry ) שהינו תהליך מורכב אך בהחלט אינו בלתי אפשרי.

מטרה נוספת ברמה האסטרטגית תהיה לקדם וליישם את התכנית הלאומית ל "מיגור" HCV  בישראל. התכנית הינה רב שנתית ותידרש השגת שיתוף פעולה בין גורמים רבים (משרד הבריאות, קופות החולים, החברה הישראלית לחקר הכבד והמועצה הלאומית לגסטרואנטרולוגיה, תזונה ומחלות כבד). פעילות רבה כבר נעשתה בשנים האחרונות אולם יש להמשיך בפעילות נמרצת זאת על מנת להשיג תוצאות "בשטח".

תכנית זאת כוללת screening של קבוצות חולים בסיכון אולם הוחלט שהשנה המאמץ יהיה מופנה לאיתור וטיפול החולים "הרדומים" המאובחנים כבר במערכת.

מטרות נוספות תכלולנה סקירת נשים בהריון ל HBV, screening לכבד שומני ועוד.

בשנה הקרובה יתקיימו 3 כנסים:

1. ב- 28.3.2017 יתקיים כנס האביב בזכרון יעקב במלון  ELAM ונושאו יהיה Gut Microbiome and Liver Disease. הכנס יכלול הרצאות בנושא הקשר בין מיקרוביום והשמנה, כבד שומני לא אלכוהולי, מחלת כבד אלכוהולי, HCC, מחלות כולסטטיות,    סיבוכי שחמת, אי ספיקת כבד חריפה ועוד. בטוחני שיהיה עשיר ומרתק במיוחד בהיותו נושא "חם" במחלות כבד. 

2. הכינוס השנתי יתקיים באילת בין 8-10.6.2017. הכינוס יכלול מושבים רבים ומעניינים על נושאים שהם "Hot Topics" במחלות כבד וייארח מרצים בעלי שם מאירופה וארה"ב. תאריך אחרון למשלוח תקצירים נקבע ל 15.3.2017, הודעה על כך תשלח בנפרד. 

3. כנס הסתיו יערך ב 7.11.2017 

בכוונתי לארגן גם סימפוזיונים נוספים (1-2) בנושאים "חמים" ו/או בעייתיים המשותפים לנו ולאיגודים או חברות נוספות.

פעילות נוספת של החברה השנה כולל השתתפות בפרוייקט הנקרא Choosing Wisely. זהו פרוייקט בינלאומי המנוהל בארץ על ידי הר"י (ודרכו האיגודים השונים, החברות ועמותות שונות). מטרת הפרוייקט היא מניעת אבחון וטיפול יתר ברפואה. מספר מהלכים מעניינים מתבצעים כבר ובקרוב אשלח הודעה נפרדת לחברי החברה. הוחלט שהחברה תשתתף בפרוייקט החשוב הזה בדומה לחברות ואיגודים נוספים. 

זאת ההזדמנות להודות לחברי ועדת הסל שטרחו רבות להשגת הרחבת ההתוויות והכנסת תרופות חדשות לסל השנה. זו השנה הרביעית ברציפות בה אנו מצליחים בעבודה משותפת ומתואמת היטב להציג סל משופר בכל הנוגע לטיפול ב HCV. משימות רבות ופעילות נמרצת להרחבה נוספת של הסל תתבצענה גם השנה על ידי ועדת המשנה למחלות כבד.

חשוב לציין שחלק מפעילות החברה לחקר הכבד מתבסס על שיתוף פעולה עם המועצה הלאומית לגסטרו, תזונה ומחלות כבד , בעיקר בנושאים הדורשים יישום של משימות אסטרטגיות ברמה הלאומית ובלי שיתוף פעולה זה ספק אם היינו מצליחים להגשים את מטרותינו.

זאת גם ההזדמנות להודות לפרופ' ספדי על פעילותו ב 3 השנים האחרונות כיו"ר החברה ובשמי ובשם הועד נאחל לו הצלחה רבה בהמשך דרכו כחבר בכיר ופעיל בחברה.

שוב, בברכת שנה אזרחית טובה  ושנים של יצירה ועשייה

אלי צוקרמן

יו"ר החברה